W dniach 3-6 czerwca 2019 roku odbyła się kolejna wizyta benchmarkingowa w ramach międzynarodowego projektu RDI2CluB, której tym razem, polscy partnerzy byli gospodarzami. Przedstawiciele czterech państw partnerskich z Regionu Morza Bałtyckiego, czyli: Finlandii, Norwegii, Łotwy i Estonii mieli okazję przekonać się o potencjale przetwórstwa spożywczego i budownictwa drewnianego w województwie świętokrzyskim.

Na początku swojej wizyty w Polsce, zagraniczni goście odwiedzili Grupę Producentów Owoców i Warzyw AG Food w Jasienicy. Skupia ona 46 producentów owoców, gospodarujących na ponad 285 hektarach. Grupa swoje strategiczne cele i założenia realizuje dzięki nowoczesnym inwestycjom. Jedną z nich, jest budowa nowoczesnej przechowalni, składającej się z 42 komór przechowalniczych, wyposażonych w najnowszej generacji urządzenia chłodnicze. Grupa Producentów posiada również innowacyjny system dynamicznej kontroli atmosfery oraz w pełni zautomatyzowaną linię sortującą.

Uczestnicy gościli również w zakładzie Dreher Poland w Koprzywnicy, produkującym wysokiej jakości sok jabłkowy. Fabryka ta jest najnowocześniejszą tego typu w Europie, i mieści się w okolicach Sandomierza, w sercu sadowniczego zagłębia Polski. W Opatowie natomiast uczestnicy mieli okazję obserwować produkcję ręcznie wyrabianej krówki opatowskiej, która należy do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Województwa Świętokrzyskiego. Duże wrażenie na uczestnikach wywarła wizyta w firmie Plastinvest w Suchedniowie, wytwarzającej produkty w technologii recyklingu. Firma ta powstała w 2011 roku, i zainwestowała w niezwykle zaawansowaną linię technologiczną, wytwarzającą produkty z odpadów z tworzyw sztucznych. Dzięki temu kreowane są zupełnie nowe produkty dla odbiorców, którzy są świadomi korzyści jakie niesie dla środowiska recykling. Firma produkuje płyty EKOply o wszechstronnym zastosowaniu, m.in.: jako alternatywa do sklejki, bądź też w produkcji mebli, podłóg czy ogrodzenia.


Istotnym punktem programu wizyty benchmarkingowej były pozostałe wizyty w firmach oraz instytucjach działających w obszarze biogospodarki, czyli w Gospodarstwie Nasienno-Szkółkarskim w Sukowie – Papierni, prowadzonym przez Lasy Państwowe; firmie Defro w Strawczynie, specjalizującej się w produkcji kotłów, w tym ekologicznego kotła na pelet 5-tej klasy, Przedsiębiorstwie Gospodarowania Odpadami w Promniku i na Politechnice Świętokrzyskiej która poprzez współpracę z innymi organizacjami, aktywnie działa na rzecz rozwoju biogospodarki w województwie świętokrzyskim. Może się ona również pochwalić nowoczesnym budynkiem Energis, w całości zasilanym z odnawialnych źródeł energii. Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Promniku natomiast to jedna z najdroższych inwestycji w województwie świętokrzyskim warta 230 milionów złotych. Zakład składa się m.in. z sortowni, hali przyjęć odpadów, kompostowni i magazynu odpadów chemicznych. Uczestnicy wizyty mieli również okazje na skosztowanie „Smaków regionu świętokrzyskiego” podczas prezentacji Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Województwa Świętokrzyskiego w Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznym w Tokarni.


Oprócz wizyt w zakładach czy organizacjach związanych z biogospodarką na terenie województwa świętokrzyskiego, uczestnicy wzięli również udział w warsztatach transnarodowych, które odbyły się w siedzibie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Celem warsztatów było m.in. wypracowanie wspólnego planu działania w dalszym etapie projektu, czy ustalenie założeń pilotażu powstającej w ramach projektu platformy, mającej na celu łączenie wspólnych interesów aktorów związanych z biogospodarką. Platforma internetowa, która jest jednym z produktów projektu jest właśnie na etapie testowania przez osoby zaangażowane w projekt. Ma ona skupiać Huby Biogospodarki z państw uczestniczących w projekcie. Taki Hub powstaje właśnie w Regionalnym Centrum Naukowo -Technologicznym, i będzie on pełnił funkcję animatora działań rozwijających świętokrzyską biogospodarkę. Centrum Wiedzy i Rozwoju Biogospodarki ma być miejscem wymiany doświadczeń oraz nawiązywania współpracy w obszarze biogospodarki.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=0AN0zQrpCJ4